SATUREJKA HORSKÁ (SATUREJA MONTANA) - SEMENA SATUREJKY - 0,5 G
Detailní popis produktu
Jak pěstovat saturejku:
- Saturejka zahradní potřebuje dostatek světla a tepla, především miluje slunce a rozhodně jí nevadí ani dlouhodobé sucho. Špatně snáší zamokření.
- Saturejce se dobře daří jak na zahradě, tak v květináči na balkoně nebo na okenním parapetu.
- Na záhonu vyžaduje kyprou hlinitopísčitou dobře propustnou na živiny nepříliš bohatou půdu. Do květináčů a truhlíků se vyplatí k zemině přidat hrubý písek.
- Pokud se na zahradě potýkáme s mšicemi, mravenci a běláskem zelným, na záhony se zeleninou a květinami vysadíme či vysejeme saturejku, která tyhle škůdce spolehlivě a navíc přírodně odpuzuje.
- Saturejka je vhodnou sousedkou pro cibuli, fazole, hrášek, salát, špenát, zelí a kapustu. Květy saturejky přilákají do zahrady včely a motýly.
- Sazenice saturejky zahradní můžeme předpěstovat se semínek. Vzrostlé rostlinky pak vysadíme na záhon do sponu 40 × 40 cm nebo po jedné do květináče po 15. květnu, kdy už nehrozí mrazy.
- Koncem dubna a v květnu se mohou semínka vysít přímo na záhon. Přímé jarní výsevy je potřeba chránit bílou netkanou textilií.
- Saturejku, kterou pěstujeme v nádobách zaléváme pečlivě a opatrně, zeminu mezi jednotlivými zálivkami necháme vyschnout a hlavně se vyhneme přemokření, jinak zahyne.
- Čerstvé listy a větvičky můžeme uřezávat kdykoliv, ovšem během květu je aroma nejsilnější a obsahuje také největší množství účinných léčivých látek.
Léčivé účinky
Její hlavní přínos spočívá v podpoře trávení. Rostlina totiž posiluje žaludek, působí proti nadýmání a průjmu, dále povzbuzuje chuť k jídlu a v neposlední řadě utlumuje střevní křeče. Navíc zvyšuje stravitelnost některých pokrmů. Pokud vás tedy nadýmají takové luštěniny, použijte společně s nimi právě saturejku. Saturejka horská má ale i další léčivé účinky. Často bývají zmiňovány její antiseptické, protizánětlivé a lehce dezinfekční vlastnosti. Bylinka navíc působí mírně diureticky (močopudně) a zároveň celkově posiluje organismus. Někdy jsou uváděny i její afrodiziakální účinky, takže vám saturejka horská nemusí pomoci „pouze“ se zdravotními neduhy, ale také při problémech v ložnici.
Výživové hodnoty
Saturejka zahradní obsahuje silice, třísloviny, slizy, pryskyřice, vitaminy C a A a minerální soli.
Kuchyňské zpracování
Saturejka se jako koření používá jak čerstvá, tak sušená. Nejrozšířenější je její použití do všech luštěninových jídel, protože pomáhá proti nadýmání, a tak jsou fazole a spol. lépe stravitelné. Saturejka má příjemnou kořenitou chuť a může v pokrmech nahradit pepř. Díky své pepřové chuti se hodí k masu, rybám, do smetanových omáček, vaječných, bramborových a zeleninových jídel. Skvělá je i ve sterilovaných okurkách, zelí či houbách. Velmi dobrá je v klobásách a při uzení masa. Čerstvé lístky jsou výborné do salátů a polévek. Čerstvou nať můžeme přidat do pomazánek a rajčatových jídel. Dobře se kombinuje a ladí s bazalkou, oreganem, majoránkou, česnekem a bobkovým listem. Aby byla vůně a chuť saturejky přirozená, přidává se až na konci vaření.
Skladování
Nať seřezáváme v době květu (obvykle od července) a rychle ji suší ve stínu při teplotách do 35 °C. Můžeme ji sklízet postupně při slabším seřezávání nebo i jednorázově asi ve druhé polovině léta s celkovým ukončením kultury. Saturejku nejlépe sklízíme ráno kolem osmé hodiny.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.