CEDR LIBANONSKÝ (CEDRUS LIBANI) - SEMENA CEDRU 5 KS

56 Kč
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Cedr libanonský (Cedrus libani) je neopadavý jehličnatý strom čeledě borovicovitých, kde je řazen do podčeledě jedlové.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tento druh je rozšířen pouze na Blízkém východě ve státech Libanon, Sýrie, Turecko a na Kypru, roste v nadmořských výškách 1400 až 2000 m n. m., často již v subalpínském stupni s několika měsíční sněhovou pokrývkou a mrazy i pod −30 °C. Cedr libanonský byl v pohořích Libanon a Antilibanon v biblických dobách hojně rozšířen, postupně však byl pro své cenné dřevo téměř vymýcen a zbyla jen dvě torza v rezervacích Cedars of God a Al Shouf Cedar Nature Reserve. V menší míře se nachází v nepřístupnějších místech i na syrské straně. Ve větším rozsahu se zachoval v hůře dostupných pohořích Taurus a Antitaurus v Turecku, kde se převážně vyskytuje poddruh stenocoma. Dále roste ještě na Kypru endemický poddruh brevifolia, který je považován někdy i za samostatný druh.

Cedr libanonský je dlouhověký horský strom, nejstarší exempláře mají přes tisíc let. Dorůstá podle místních podmínek do výše 20 až 40 m, jeho kmen může mít v průměru až 3 m. Mladé stromy mívají pyramidální tvar koruny, u starších je koruna široce deštníkovitá. Někdy se jeho koruna vyvíjí již odspoda bez hlavního terminálu. Kůra je tmavě šedá až černošedá, u starších stromů brázditá. Tlusté větve jsou u mladých stromů vystoupavé, starší je mají vodorovné, případně se mohou pod svou váhou i mírně sklánět. Čtyřhranné, tuhé, zašpičatělé, tmavě zelené až modrozelené jehlice spirálovitě obrůstají hlavní větve a na krátkých bočních větvičkách jsou ve svazcích po 30 až 40. Bývají dlouhé od 15 do 30 mm a tlusté asi 1 mm. Dřevo je ze všech jehličnanů nejbělejší, má nejméně pryskyřice, je rovně rostlé, pevné, odolné dřevokaznému hmyzu i houbám.

Semena cedru libanonského mají jen mělkou přirozenou dormanci a vyžadují pouze krátkou dobu studené stratifikace, aby mohla vyklíčit. Semena je třeba nejprve namočit na 24 hodin do vody při pokojové teplotě. Poté je třeba vodu vypustit a semena smíchat s trochou čistého vlhkého písku nebo vlhkého vermikulitu a vložit je do průhledného plastového sáčku (vhodné jsou sáčky do mrazničky!) při teplotě mezi 3 až 5 stupni Celsia (37-41 stupňů Fahrenheita), což je přibližně teplota, která panuje ve vaší ledničce.

Je důležité, aby semena nebyla v plastovém sáčku přemokřená, jinak by mohla shnít.

Tato předběžná úprava by měla trvat 2-4 týdny, aby byla zajištěna dobře synchronizovaná klíčivost v co nejvyšším procentu.

Určité kolísání teplot se zdá být přijatelné, přičemž některé výzkumy ukazují, že optimální výsledky přináší teplota kolem 9 stupňů Celsia.

Po dvou týdnech kontrolujte semínka každých několik dní, zda vykazují známky klíčení. Naklíčená semena opatrně vyjměte ze sáčku a zasaďte je do malého květináče s kvalitním kompostem. V této fázi můžete vysévat všechna semena, i ta, která ještě nezačala klíčit. Uchovávejte je při pokojové teplotě - přibližně 20 °C. Jakmile se semenáčky objeví nad kompostem, dopřejte jim dostatek světla, ale ne plné slunce.

Cedrové druhy obecně jsou náchylné k houbovým chorobám (zvlhnutí) těsně po vyklíčení. Abyste tomu zabránili, můžete použít fungicid. Velmi pomůže také udržování kompostu jen mírně vlhkého a málo časté zalévání spolu s dobrou cirkulací vzduchu a nízkou vlhkostí.

Počáteční růst je poměrně pomalý, semenáčky dosahují v prvním roce 3-5 cm. Ve druhém a dalších letech se tempo růstu zrychlí. Sazenice udržujte dobře zavlažované, ale nikdy je nenechávejte ve stojaté vodě.

Ačkoli jsou tyto stromy velmi tolerantní k nízkým teplotám, při pěstování v kontejnerech chraňte kořeny před silnými zimními mrazy. Jakmile dosáhnou dostatečné velikosti, vysazujte je na trvalé stanoviště třeba po třech nebo čtyřech letech.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola