BAZALKA POSVÁTNÁ ČERVENÁ - KRISHNA TULSI (OCIMUM SANCTUM, OCIMUM TENUIFLORUM) - SEMENA BAZALKY 1 G (CCA 500 KS)
Detailní popis produktu
Výsev bazalky Tulsi
Doporučujeme bazalku předpěstovat v květináčích v březnu až dubnu. Semínka nezasypávejte, jen lehce přitiskněte do půdy a nádobu částečně zakryjte igelitem. Koncem května či v červnu můžete truhlíky umístit ven nebo celé rostlinky přesadit do volné půdy.
Bazalku Tulsi můžete pěstovat i v truhlíku či v květináči, v tom případě při přezimování v chladnější, světlé místnosti rostlina přežije jako víceletka.
Pěstování bazalky Tulsi
Rostlině vyhovuje slunná poloha a výživná vlhká půda (ne přemokřená). Pravidelná zálivka. Doporučuje se zaštipovat květy (stonek nedřevnatí a má jemnější chuť). Sklízíme obvykle od července do října.
Zpracování a účinky bazalky Tulsi
Sklízí se celá rostlina (nať + listy), nejlépe ve slunečný srpnový den. Užíváme začerstva nebo sušíme ve stínu při teplotách do 30°C.
Čaje z tulsi užíváme při těžkém nachlazení, únavě a celkovém úbytku sil. Působí rovněž pozitivně na imunitní systém, na žaludek, podporuje vylučování žluče, ničí střevní parazity a snižuje horečku. Vyživuje nervovou soustavu, podporuje práci srdečního svalu, uvolňuje. Přisuzují se jí antioxidační účinky. Tulsi znamená "nejlepší ze všech" a ve starých ayurvédských textech je dokonce známa pod přízviskem „elixír života“. Považována je také za jeden z tradičních adaptogenů posilujících odolnost vůči stresu. V neposlední řadě bazalka posvátná posiluje dýchací systém a při infekcích ulehčuje vykašlávání.
V kuchyni nalézá bazalka svatá uplatnění ve sladkých jídlech, jako koření do salátů, omáček a masových jídel. Její silice se využívá v kosmetice.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.