BANÁNOVNÍK OBROVSKÝ (MUSA INGENS) - SEMENA BANÁNOVNÍKU - 2 KS

276,01 Kč
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Jen málokterá rostlina je tak vyhledávaná jako tento záhadný obří banán z drsných a tajemných hor Nové Guineje. S kmenem vysokým nejméně 15 m, průměrem u báze kolem jednoho metru a celkovou výškou rostliny 20 m a více je nesporným držitelem rekordu největšího a nejvyššího banánu a největší nedřevnaté rostliny na světě.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Je jistě jedním ze zázraků přírody, jak může bylina vyrůstající z podzemního oddenku a vytvářející pseudostonek tvořený pouze hustě uspořádanými listovými pletivy dosáhnout velikosti větší než mnohé dřeviny. Pseudostonek Musa ingens je směrem k bázi mírně zduřelý a pokrytý bělavou voskovitou vrstvou, trochu připomíná Ensete glaucum, jen je mnohem větší. Má korunu tvořenou asi 12 poměrně tuhými, vzhůru stoupajícími listy dlouhými až 6 m. Ve velkém květenství se může nacházet více než 300 podlouhlých plodů dlouhých až 18 cm, které jsou naplněny černohnědými semeny a nažloutlou dužinou, která je jedlá, sladká a po uvaření chutná a připomíná jemnou máslovou dýni smíchanou se sladkým banánem s příměsí štiplavé limetky a citrusů. Musa ingens pochází z horských deštných lesů na Nové Guineji v nadmořské výšce 1300 až 2000 m a obvykle se vyskytuje na vlhkých stanovištích ve strmých roklích nebo na okrajích vysokohorských bažin. Jen málo semen se v minulosti dostalo do pěstování a většina z nich předčasně zahynula, protože s nimi bylo nesprávně manipulováno nebo byla sbírána nezralá. Naši sběratelé jsou na svůj úžasný úspěch pochopitelně dosti pyšní. Při pěstování vyžaduje Musa ingens podmínky, které by vyhovovaly spíše stromovým kapradinám než běžným banánovníkům. Vzhledem ke svému náhornímu stanovišti neroste stejně jako mnoho jiných druhů Ensete v tropickém nížinném podnebí, ale daří se jí pouze v určité nadmořské výšce, kde jsou noci chladnější, nebo v oceánském, teplém mírném podnebí, jako je Portugalsko, severní Nový Zéland, pobřežní Kalifornie, pobřežní jižní Brazílie nebo na ostrovech v Atlantiku, jako je Madeira nebo Kanárské ostrovy.

Banány mají pověst rostlin, které se poměrně obtížně klíčí. Klíčení je pravděpodobně nejúspěšnější v podmínkách podobných těm, které panují v jejich přirozeném prostředí. V případě Musa ingens je to vlhko, teplé dny a chladné noci. Banány však neklíčí na lesní půdě pod uzavřeným baldachýnem. Nemohou růst v hlubokém stínu. Jsou to oportunistické rostliny se semeny, která mohou ležet v půdě mnoho let, dokud vzácná událost nesvrhne korunu stromu a světlo se nedostane na lesní půdu. Takové škody mohou často způsobit požáry. Pak se přímé sluneční světlo může dostat do půdy, kde jsou semena pohřbena.

Abychom tyto podmínky simulovali, rozložili inhibitory klíčení, které jsou v semenech pravděpodobně obsaženy, a vyvolali klíčení, vystavíme je působení :


1. teplem, a to tak, že semena zalijeme malým množstvím vroucí vody a necháme je 24 hodin namočená, poté je mělce zasadíme a květináče umístíme na tepelnou podložku.

2. Kouřem, a to tak, že na zeminu nasypeme popel a několikrát je zalijeme vodou z popela, případně je ošetříme kouřovým extraktem.

3. Osvětlete je umístěním pod silné umělé světlo nebo filtrované sluneční světlo.
Při správném postupu mohou tato ošetření rychle vyvolat klíčení ve vysokém procentu.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Nevyplňujte toto pole: