Šanta kočičí (Nepeta cataria) semena šanty - 0,1g, 150 ks

23,52 Kč
Momentálně nedostupné
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Bylinka pro lidi i kočky. Vytrvalá, podobná hluchavce, někdy přezdívaná kocurník či kočičí kokain. Pověsti o její oblibě mezi kočkami jsou z části pravdivé, značné procento domácích koček si s radostí obohatí šantou svůj jídelníček, je pro ně velmi lákavá. Dorůstá asi 60 cm, celé léto bíle kvete. V zahradě vytváří krásné trsy a voní podobně jako máta. V balení je 0,1g semen, tj. cca 130-170 ks.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Výsev šanty

Pro výsev vybereme slunné nebo jen málo zastíněné stanoviště s propustnou půdou. Šantu můžeme vypěstovat ze semen vysetých na jaře přímo do půdy. Mladé rostlinky musíme chránit, dokud dobře nezakoření a neodrostou, jinak je zničí kočky. Později je protrháme na vzdálenost 30 cm.

Pěstování šanty

Pěstujeme na slunném místě, v propustné, humózní půdě. Šanta je mrazuvzdorná trvalka, nenáročná na pěstování. Dobře se jí daří na přímém světle i polostínu.

Zajímavosti o šantě kočičí

  • Rostlina odpuzuje myši, krysy, šváby a komáry.
  • Pro kočky má šanta pověst afrodiziaka. Kočky si v rostlině doslova libují, válejí se v ní, kousají listy a klidně zde i usnou. Šanta má účinek na kočky několik minut, poté dochází k výraznému útlumu, zejména proto, že kočky listy snědí a ty působí jako sedativum. Reakce se velmi liší zvíře od zvířete. Šanta je pro kočky neškodná, nemá vedlejší účinky a dle známých skutečností není návyková.
  • Dlouhá staletí byla šanta využívána v léčitelství. Zde jsou shrnuté způsoby, jakými byla šanta využívána, a jejich údajné účinky:
    • kouření listů – halucinogenní účinky,
    • koupele – léčba neplodnosti u žen,
    • čaj z listů – uklidnění, podporuje pocení a snižuje horečku,
    • žvýkání kořene – dodání odvahy, podpora psychické odolnosti,
    • žvýkání čerstvých listů – relaxační účinky na nervový systém, tlumení bolestí hlavy

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: